Polimerowe diody elektroluminescencyjne wytwarzanie w atmosferze obojętnej oraz określenie parametrów pracy


Polimerowe diody elektroluminescencyjne (PLEDy) to diody, w których obszar aktywny wykonany jest z materiałów polimerowych, emitują one światło pod wpływem przepływającego prądu elektrycznego. Z polimerowych materiałów można wytwarzać elastyczne wyświetlacze z wykorzystaniem tzw. technologii „mokrych”, takich jak wylanie roztworu na wirujące podłoże, sitodruk oraz techniki druku atramentowego. Są one względnie tanie w stosunku do technik stosowanych w przypadku wykorzystywania organicznych materiałów małocząsteczkowych. Użycie polimerowych materiałów na podłoża pozwala skonstruować elastyczne wyświetlacze emitujące światło o wybranej barwie, jak również światło białe.

Jako warstwy aktywne będą stosowane względnie niedrogie fosforescencyjne kompozyty polimerowe oparte na matrycy PVK – PBD, domieszkowanej różnymi kompleksami irydu, w celu uzyskania selektywnej barwy emitowanego światła: czerwonego, zielonego lub niebieskiego. PLEDy będą wytwarzane na podłożach szklanych z naniesioną przeźroczystą warstwa ITO pełniącą rolę anody. Pozytywne wyniki pozwolą na zastosowanie w przyszłości elastycznych podłoży.

Jednak PLEDy wytwarzane w warunkach atmosferycznych, charakteryzują się krótkim czasem życia oraz niskimi parametrami użytkowymi. Celem pierwszoplanowym projektu jest wytworzenie oraz zakapsułkowanie PLEDów w atmosferze azotu w komorach rękawicowych (zabezpieczane przed dostępem tlenu i wilgoci). Następnie, wykonane PLEDy będą badane w celu wyznaczenia ich parametrów użytkowych takich jak: luminancja, wydajność, czas stabilnej pracy oraz rozkłady spektralne i współrzędne barw trójkąta CIE 1931 emitowanego światła. Wyniki tych badań będą wykorzystane w celu doboru składu kompozytów polimerowych na warstwy aktywne w PLEDach o najlepszej wydajności i stabilności pracy.

Dodaj komentarz