I Letnia Szkoła Nanotechnologii 19-24.09.2010

I Letnia Szkoła Nanotechnologii odbyła się w Hotelu Białowieskim w Białowieży w dniach 19-24 września 2010 roku.

Patronat nad tym wydarzeniem objęli:

• Dr hab. inż. Wojciech Wolf, prof. nadzw., Prorektor ds. Studenckich PŁ
  • prof dr hab. Piotr Paneth, Dziekan Wydziału Chemicznego PŁ
  • Doc. dr inż. Tomasz Saryusz-Wolski, Dyrektor CKM PŁ

W skład Komitetu Organizacyjnego weszli:

• Marcin Kozanecki
  • Joanna Pietrasik
  • Elżbieta Skiba
  • Piotr Ulański

Współpraca:

• Nina  Bartoszek
  • Beata Bednarek
  • Renata Czechowska-Biskup
  • Magdalena Długosz
  • Paweł Hillebrandt
  • Joanna Jóźwiakowska
  • Magdalena Konat
  • Beata Krupińska
  • Ewa Malczyk
  • Teresa Sarnecka

oraz członkowie naszego Koła:

• Adam Bieńkowski
  • Kamil Krysiak
  • Agnieszka Krzemińska
  • Piotr Sawicki
  • Aleksandra Stasiak

Swoją obecnością zaszczycili nas goście będący znanymi naukowcami, także z zagranicy:

• Ricardo Franco
  • Tomasz Kowalewski
  • Eulalia Pereira
  • Krzysztof Pielichowski
  • Jakub S. Prauzner-Bechcicki
  • Emil Roduner
  • Gaelle Roullin
  • Stanisław Słomkowski

To dzięki ich życzliwości uczestnicy LSN mieli mozliwość wysłuchania niezwykle interesujących wykładów dotyczących dziedzin Nanotechnologii obecnie będących zainteresowaniem naukowców z całego świata. Przewidziany był też czas na swobodną dyskusję o wybranych zagadnieniach pomiędzy uczestnikami a naszymi gośćmi.

LSN była również niezwykłą mozliwością dla młodych naukowców by swoje projekty, czy też pomysły przedstawić doświadczonym już badaczom. Mogli wysłuchać opinii i rad podczas swoich własnych sesji: posterowej i wykładowej.

Podczas sesji posterowe zostały przedstawione nastepujące plakaty:

• Ciecze ferromagnetyczne – Adam Bieńkowski
  • OLEDy – nowa generacja źródeł światła – Julia Cieślak
  • Parylen – „ochronny” polimer – Paulina Filipczak
  • Time-resolved UV/Vis spectroscopic investigations on release of (S)-ibuprofen sodium salt from temperature sensitive poli(vinylmethylether) hydrogels – Kamil Krysiak
  • Quanta that count – Agnieszka Krzemińska
  • Production and classification of nanostructures – Beata Nagórniewicz
  • The application of polymer surface molecular impriting to increase the biological material adhesion – Ewa Nawrocka, Krzysztof Półtorak
  • An application of ToF-SIMS to study the influence of Urban enviroment on the surface composition of buildings elevation and steel constructions – Ewa Nawrocka, Krzysztof Półtorak
  • Nanocrystaline Graetzel photovoltaic cells based on natural dyes – Ewa Nawrocka, Krzysztof Półtorak
  • Nanostruktury polimerowe wytwarzane metodami radiacyjnymi – Aleksandra Stasiak
  • Kompozyty elastomerowe zawierające napełniacze typu montmorylonitów – Ewelina Wileńska
  • Własciwości układów o wielkościach nanometrycznych – Ewelina Wileńska

Część z nas przedstawiła także prezentacje dotyczące swojej własnej pracy badawczej. Po krótkim wykładzie mającym na celu przybliżenie gościom sylwetki naszego Koła, były to:

• Introduction to hydrogel-based drug delivery systems – Kamila Krysiaka
  • Synthesis of nanoscopic hydrogels throught radiation-induced crosslinking in reversed micells – Beaty Nagórniewicz
  • Właściwości nanokompozytów elastomerowych zawierających glinokrzemiany warstwowe – Aleksandry Stasiak
  • Synthesis of magnetic nanoparticles – Adama Bieńkowskiego
  • How to break the reality? – Agnieszki Krzemińskiej

Zarząd Koła Nano postanowił ufundować trzy nagrody dla członków, którzy przygotują najciekawsze wystąpienie, poster opisujący badania własne, oraz poster popularnonaukowy, oto zwycięzcy:

• Adam Bieńkowski – w kategorii Najlepsza Prezentacja
  • Ewa Nawrocka – w kategorii Najlepszy Poster z Badań Własnych
  • Julia Cieślak – w kategorii Najlepszy Poster Popularnonaukowy

W ramach integracji wszystkich uczestników sesji (bez względu na stopień naukowy, płeć i upodobania kulinarne) odbyły się dwie wycieczki rowerowe po pięknych, białowieskich lasach, dwie gry zespołowe: curling (czyt. czaj-ling) oraz Nano-pięciobój (układanie fullerenu C20, picie przez pipetę automatyczną, zbijanie butelek hydrożelami, pęd po wiedzę oraz nawlekanie hydrożeli na nitkę przy pomocy nano-igły), nocne oglądanie filmów, gra na DDR, dyskoteka i nieformalne spotkanie przy piwie.

Podsumowując Letnia Szkoła Nanotechnologii była okazją nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy, rozwoju zainteresowań, ale również do bliższego poznania swoich kolegów ze studiów (a także wykładowców) i po prostu dobrej zabawy. Zapraszamy do działu Galeria, gdzie znajdują się zdjęcia z tej imprezy.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z wydarzenia.